Mamy tylko jedną Planetę, więc zadbajmy
o nią wspólnie!

 

Snowboardzisto i Narciarzu, witam Cię na stronie mojego  upcycling-owego projektu – osłonki na gogle! Mam na imię Kasia i od kilku lat spędzam sezon zimowy w górach. Wiedząc jak bardzo przemysł ubraniowy przyczynia się do degradacji środowiska, wpadłam na pomysł stworzenia osłonek na gogle z resztek materiałów.

Upcykling – co to jest?

Upcykling jest formą przetwarzania wtórnego odpadów, z których powstają wartościowe przedmioty. Natomiast podczas recyklingu materiał używa się jako surowiec wtórny, którego struktura jest zmieniana.
Upcykling jest nadaniem nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom, zmianie ich funkcji. Warto zaznaczyć, że – w przeciwieństwie do recyklingu – przy upcyklingu zużycie energii elektrycznej i gazu zaniża się do minimum, stawiając na techniki ręczne. To również przyczynia się do dbania o nasze środowisko.

Materiały z których szyje osłonki na gogle pochodzą z resztek ze szwalni z kilku lokalnych, polskich firm.

0
milionów ton ubrań, ląduje co roku na wysypiskach śmieci
0 %
globalnego zanieczyszczenia wód jest spowodowane przez przemysł modowy
0 %
wyrzuconych ubrań, można by ponownie użyć lub poddać recyklingowi
0 %
tkanin przeznaczonych na ubrania, ląduje na podłogach szwalni
BĄDŹMY EKOLOGICZNI

Czy wiesz, że 60% wszystkich wyprodukowanych ubrań ląduje na składowiskach odpadów lub jest palone w przeciągu roku od produkcji?!

Wyraźny jest także problem rosnącej liczby odpadów odzieżowych – tylko 1 proc. z nich poddana jest recyklingowi i przetwarzana na nowe ubrania. W samej Unii Europejskiej mieszkańcy wyrzucają średnio 11 kg ubrań na osobę rocznie, a kupują 26 kg. (źródło)

Jak wynika z danych ONZ, przemysł odzieżowy jest odpowiedzialny za około 10% emisji gazów cieplarnianych (przy czym prognozuje się podwojenie tej liczby w perspektywie 30 lat). Negatywny wpływ na jakość powietrza ma produkcja odzieży, ale też jej transport.

Robię to wszystko, aby zwrócić uwagę na problem, jak dużo niepotrzebnych rzeczy kupujemy i jak łatwo jest nam wyrzucać, zamiast naprawiać.

Osłonki na gogle “snow brow” pomogą chronić szybkę Twoich gogli przez zniszczeniami, aby mogły służyć latami.